اسب امارات مسئولان استقلال ورزشگاه

اسب: امارات مسئولان استقلال ورزشگاه اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اجتماعی شهر بادگیرها جهانی شد

یزد به عنوان نخستین شهر تاریخی کشور عزیزمان ایران در فهرست جهانی یونسکو قرار داده شد مدیر یونسکو بعد از رای مثبت اکثریت اعضا به ثبت جهانی یزد: من شوکه شدم، چه ر

شهر بادگیرها جهانی شد

شهر بادگیرها جهانی شد

عبارات مهم : تاریخی

یزد به عنوان نخستین شهر تاریخی کشور عزیزمان ایران در فهرست جهانی یونسکو قرار داده شد مدیر یونسکو بعد از رای مثبت اکثریت اعضا به ثبت جهانی یزد: من شوکه شدم، چه روز قشنگی شروع شد

یزد، شهر خشت و بادگیر، جهانی شد. این اتفاق ٩ سال بعد از قرار گرفتن نام یزد در فهرست میراث موقت جهانی افتاد و نام «شهر تاریخی یزد» به عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی دنیا در فهرست یونسکو جای گرفت. در روزهای گذشته مدیران میراث فرهنگی کشور با ناامیدی از این پرونده حرف می زدند و کم کم دست از جهانی شدن شهر بادگیرها شسته بودند ولی خبر خوش صبح دیروز در کوچه بعد کوچه های باریک یزد پیچید و از سقف های گنبدی گذر کرد و به گوش مردم رسید. مردم شهری که تصویر روشنی از هم زیستی با کویر است و این را می توان در قنات ها، آب انبارها و بادگیرهای گوشه و کنار یزد دید. این بیست و دومین پرونده ثبت جهانی کشور عزیزمان ایران بود که مسئولان میراث فرهنگی کشور را راهی شهر کراکوف در لهستان کرد تا در چهل ویکمین اجلاس کمیته ی میراث جهانی یونسکو در برابر ٢١ نماینده از کشورهای متفاوت از یزد دفاع کنند. جلسه به نتیجه رسید و ١٥ عضو کمیته از جهانی شدن یزد حمایت کردند.

شهر بادگیرها جهانی شد

طوری که حتی رییس یونسکو بعد از رأی مثبت اکثریت اعضا به ثبت جهانی یزد گفت :«من شوکه شدم، چه روز قشنگی شروع شد.»

طالبیان، معاون میراث فرهنگی بعد از تصویب شهر تاریخی یزد در صحبت اش گفت:«اهالی یزد آب را از دل کویر مرکزی کشور عزیزمان ایران بیرون کشیدند و آن را با خاک مخلوط کردند و با استفاده خلاقانه از آن توانستند سازه های خشتی و گلی بی نظیری بسازند و آن را به شکل بسیار قشنگی با کاشی های فیروزه ای در زمینه کاهگلی تزیین کنند. این معماری و نماسازی بی نظیر را می توان در ساخت مدارس، حمام ها، گنبدها، مناره ها، مساجد و دیگر سازه های شهر تاریخی یزد دید.» دیروز زهرا احمدی پور، مدیر شرکت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هم در پیامی ویدئویی ثبت جهانی یزد در فهرست یونسکو را معرفی کننده وقت های گردشگری کشور عزیزمان ایران به دنیا دانست.

یزد به عنوان نخستین شهر تاریخی کشور عزیزمان ایران در فهرست جهانی یونسکو قرار داده شد مدیر یونسکو بعد از رای مثبت اکثریت اعضا به ثبت جهانی یزد: من شوکه شدم، چه ر

در روزهای گذشته مرکز تاریخی وین و شهر الخلیل در فلسطین در فهرست در خطر یونسکو جای گرفتند و دیروز در ادامه نشست ها کمیته میراث جهانی با ثبت سه اثر فرهنگی متعلق به کشورهای کامبوج، چین و هند در فهرست میراث جهانی یونسکو هم موافقت کرد.

جهانی شدن بدون دلواپسی

فاطمه دانش یزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد اهمیت ثبت جهانی یزد را در مهم شمردن کالبد شهر و ساکنانش می داند و به «شهروند» می گوید: «در اجلاس جهانی یونسکو حاضران بدون دلواپسی دفاع محکمی از پرونده کردند و برنده شدن با اکثریت آرا نقطه قوت دیگری از این اتفاق بود. ثبت جهانی بعد از این رسالت دیگری جهت مدیران شهری است.

امروز کشور عزیزمان ایران بار دیگر به دنیا معرفی شد و یزد به عنوان نخستین تجربه ما به عنوان ثبت یک شهر تاریخی، جهانی شد. نخستین تجربه ها هر لحظه کشمکش ها و مشکلاتی داشته است.» او اینها را می گوید و اضافه می کند: « سال گذشته که ارزیاب یونسکو به یزد آمد و ایراداتی گرفته بود، آقای استاندار گفته بود حتی اگر شهر ثبت جهانی هم نشود، باید آن را حفظ کنیم، چون امانت هزاران سال پیش ماست. این هنر و فرهنگ ایرانی بود که در اجلاس کراکوف خوش درخشید و ما این اتفاق را مدیون ایرانیان هستیم و فرهنگ غنی گذشتگان مان.» مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد ادامه می دهد: «ثبت کالبد شهر تاریخی به تنهایی یکی از جنبه های این اتفاق است ولی با وجود مردم است که این جهانی شدن معنی می گیرد؛ مردمی که با گذشت قرن ها، اصالت، آداب و سنت ها و فرهنگ خود را حفظ کرده اند و در روزها و مراسم خاص نمایه ای از مفهوم این فرهنگ به نمایش درمی آید.»

شهر بادگیرها جهانی شد

به گفته دانش یزدی، سه سال بعد از تدوین و ارسال پرونده، مدیریت شهری متوجه شد که باید در مدیریت شهر تاریخی نگاه متفاوتی داشته باشد، ولی این جا یک نیاز مهم همراهی جوامع محلی هست؛ جوامعی که پیشینیان ارزش های اصیلی به آنها داده اند و این ارزش هاست که به دنیا معرفی می شود و به نمایش درمی آید. مدیرکل میراث فرهنگی یزد ثبت جهانی این شهر را مسأله مهمی می داند که ماموریت و رسالت دستگاه های مدیریت شهری را دوچندان می کند: «ماموریت سنگینی است که باید از سوی شرکت میراث فرهنگی، مدیریت شهری و استانی پیگیری شود. از امروز باید تمام معیارها و ضوابط با یونسکو تطبیق داده شود. ضوابط بافت را با معیارها و ارزش هایی که یونسکو در پرونده و پلان مدیریت لحاظ کرده، ببینیم.»

او حضور جوامع محلی را در ثبت شهر تاریخی یزد مهم می شمارد و می گوید: «در پرونده ثبت این شهر تاریخی، جوامع محلی دیده شده است اند. ساکنان بافت تاریخی باید ایمان داشته باشند که با این اتفاق شهرشان و بافت تاریخی به دنیا معرفی خواهد شد و با این اتفاق رسالت دستگاه ها جهت حفظ ودیعه گذشتگان زیاد از پیش شد.» پیش از این شهر یزد با وجود توانایی های متفاوت گردشگری معرفی می شد.

یزد به عنوان نخستین شهر تاریخی کشور عزیزمان ایران در فهرست جهانی یونسکو قرار داده شد مدیر یونسکو بعد از رای مثبت اکثریت اعضا به ثبت جهانی یزد: من شوکه شدم، چه ر

به علت داشتن مراسم متفاوت مذهبی ازجمله نخل گردانی در عاشورا؛ مقصد سفرهای مذهبی، معماری خاص و همچنین گردشگری تاریخی و فرهنگی و همچنین اکوتوریسم و کویرنوردی ولی حالا این طور که دانش یزدی می گوید، ثبت جهانی این شهر، آغازگر معرفی یزد به عنوان شهری تاریخی و جهانی است: «این اتفاق رشد چشمگیری در حوزه توریسم خواهد داشت و در ارزآوری و رشد اقتصاد موثر خواهد بود. اگر پیش از این گردشگران یزد را در پکیج سفر فرهنگی خود قرار می دادند، امروز قطعا آن را به عنوان شهری تاریخی درمقاصد سفر خود می گنجانند.»

او همچنین راجع به آمار گردشگران خارجی استان می گوید: «بیانیه ترامپ جهت منع سفر به کشور عزیزمان ایران و ١٥ کشور دیگر در حوزه گردشگری بی تأثیر نبود. به طوری که در سه ماه اول سال ٩٦، سه هزار گردشگر خارجی به کشور عزیزمان ایران آمدند و این ٤ درصد کم کردن داشت به نسبت سال پیش. سیاست های دنیا و بیانیه ترامپ در این زمینه بی تأثیر نبوده ولی حالا با ثبت یزد در فهرست میراث یونسکو امیدواریم این کم کردن جبران شود.»

شهر بادگیرها جهانی شد

دو روز پیش درجریان همین اجلاس شهر باستانی الخلیل و حبرون، هم در ردیف «میراث جهانی فلسطینی» توصیف شد و در فهرست «در معرض خطر» یونسکو قرار داده شد و این تصمیم تصویر العمل آمریکا و اسراییل را به دنبال داشت. مدیرکل میراث فرهنگی یزد ولی اعتقاد هست؛ شرکت جهانی یونسکو یک نهاد مستقل است و شخص یا کشور خاصی نمی تواند جهت آن تصمیم بگیرد. او می گوید: «تهدید یک کشور به خروج از یونسکو نمی تواند در نظر اعضای این نهاد اثر بگذارد. نمایندگان حاضر در این اجلاس نگاهی کاملا کارشناسانه دارند و گزینش آنها سیاسی نیست.»

ارزش ها از کاستی ها زیاد بود

یونسکو پیش از تصویب شهر تاریخی یزد سه ایراد اساسی به شهر گرفته بود؛ ساخت وسازهای بتونی و غیرخشتی در محله زرتشتی ها، تجاوز به حریم باغ دولت آباد یزد و نبود مجوز ساخت منزل خشتی. ٢١ عضو کمیته میراث جهانی یونسکو چطور کوتاه آمدند و از این ایرادها چشم پوشیدند؟ فرهاد نظری، مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی دراین باره به «شهروند» می گوید: «بازرسانی که از شهر دیدار کرده بودند، ایراداتی گرفته بودند که کارشناسی بود ولی نمایندگان ما دراجلاس یونسکو تلاش کردند آنها را قانع کنند که یزد لیاقت جهانی شدن دارد.»

او اعتقاد هست؛ ثبت جهانی به طور خاص این خبر را دارد که با وجود کاستی ها و اشتباهات وارده به پرونده، کمیته ثبت جهانی به نمایندگی جامعه بشری قانع شد که یزد واجد ارزش است و صلاحیت جهانی شدن دارد و چون «ارزش های تاریخی و تلاش های تیم ایرانی بیش از ایرادات بود»، این اعضای کمیته را قانع کرد.

ثبت جهانی یزد جهت مردم چه دارد؟

«ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی یعنی اثر ثبت شده است یک میراث بشری و متعلق به کل دنیا است.» نظری این طور می گوید و مثال می زند که «یعنی دیگر فرقی نمی کند در فلسطین باشی یا اتریش یا نیوزیلند؛ یزد متعلق به همه است و اگر خللی به آن وارد شود، بخشی از میراث بشریت آسیب دیده است.»

او می گوید: «وقتی بنا، محوطه یا شهری در فهرست یونسکو قرار می گیرد، یعنی منحصربه فردبودن آن احراز شده است و این مهمترین خبر ثبت جهانی هست. یزد اکنون میراثی بشری هست. اگرچه ارزش های ذاتی یزد همان است که بود ولی این شهر امروز، با دیروز تفاوت دارد.»

ثبت جهانی برکات و فایده های دیگری هم دارد که ارزش آن به گفته مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کمتر از مواردی است که گفته شد: «به محض جهانی شدن، یزد از سوی یونسکو معرفی می شود و نامش در فهرست های برتر گردشگری قرار می گیرد. به دنبال این اتفاق، گردشگری رونق می گیرد و تبادل فرهنگی اتفاق می افتد. اینها در کنار هم به صلح جهانی و آشتی و آشنایی مردم با هم می انجامد.»

این طور که نظری توضیح می دهد؛ دستاورد مهم دیگر بعد از این اتفاق مرمت و نگهداری این آثار طبق استانداردهای جهانی است: «درحال حاضر یزد با رم، وین و پاریس که نامشان در فهرست یونسکو آمده، فرقی نمی کند و باید به درستی مدیریت ارزش کرد و مراقبشان بود.»

دغدغه های بافت تاریخی

مهدی وقت زاده، فعال میراث فرهنگی در استان یزد در گفت وگو با «شهروند» نخستين بازتاب ثبت جهانی شهر یزد را آشنا شدن آن به عنوان شهری تاریخی با پتانسیل بالای گردشگری می داند: «این آشنا شدن فوایدی جهت استان یزد و کشور عزیزمان ایران دارد. این جا دستاورد مهم تبدیل یزد به برند گردشگری است که در زیاد کردن ورود گردشگران به این شهر و تلاش مدیرهای استانی جهت تجهیز زیاد زیر ساخت ها تأثیر خواهد گذاشت.»

زمان زاده از مهمترین دغدغه های بافت تاریخی این طور می گوید: «بومی ها در حال ترک بافت تاریخی هستند؛ چون امکانات ندارند، این به ضرر بافت هست. اگر بافت خالی از سکنه شود، تخریب خواهد شد. بناهای کاهگلی اگر مرمت نشوند، فرو می ریزند. مسأله مهم دیگر سکونت اتباع به جای بومی ها در بافت است که امنیت آن را زیر پرسش می برد. امید ما این است که ثبت جهانی این پرسشها را از سر راه بردارد.»

به گفته این فعال میراث فرهنگی شهر یزد در حالی که نگاه غالب مدیران شهری این است که بافت تاریخی را بافت فرسوده تلقی می کنند، ولی این دو، زمین تا آسمان تفاوت دارند. او جهت توضیح این مسأله مثالی می زند: «در بافت فرسوده کوچه های یک تا یک و نیم متری داریم و این کوچه ها را جهت رساندن خدمات شهری عریض می کنند و منزل هایش را تخریب می کنند؛ ولی نمی توان با بافت تاریخی همین برخورد را داشت. منزل های بافت تاریخی دارای قدمت اند و این جا باید خدمات را جهت کوچه های باریک بهینه کرد.»

ساخت منزل های خشتی را بلد نیستیم

زمان زاده که امیدوار است با ثبت جهانی یزد کمک های بین المللی جهت بازسازی و باززنده سازی بافت تاریخی به یزد سرازیر شود، ادامه می دهد: «با جهانی شدن از سوی دیگر محققان این استان در عرصه بین المللی حضور موثرتری خواهند داشت تا رمز و راز زندگی گذشتگان بهتر درک شود.» وقت زاده به آشنایی معماری خشتی اشاره دارد، چیزی که به گفته او هنوز کشف نشده و جهت همین مدیریت شهری به مردم اجازه ساخت منزل های خشتی نمی دهد. یکی از ایرادهای یونسکو به ثبت جهانی شهر یزد نبود مجوز ساخت منزل خشتی بود. کارشناسان ایکوموس می گفتند آیا ساکنان یزد اجازه ساخت بناهای خشتی را در بزرگترین شهر خشتی دنیا ندارند و ضوابط شهرسازی چنین اجازه ای به آنها نمی دهد؟

وقتی ایکوموس این ایراد را به پرونده ثبت وارد کرده بود، معاون شرکت میراث فرهنگی اینطور تصویر العمل نشان داده بود: «به ایکوموس اعلام کرده ایم در مذاکره با شرکت نظام مهندسی کشور و وزارت راه و شهرسازی از آنها خواسته شده است با تدوین دستورالعمل خاص مهندسی خشت که در حال انجام هست، اجازه ساخت بناهای خشتی به وسیله ساکنان یزد صادر شود.»

زمان زاده، فعال میراث فرهنگی ولی چنین توضیحی دارد: «اجازه ساخت منزل خشتی نمی دهند چون امنیت ندارد و بعضا این ایرادها صحت دارد. در یزد منزل ای ٨٠٠ساله بازمانده از دوره ایلخانی داریم که تمام سازه آن خشتی هست؛ ولی مسأله اینجاست که ما هنوز درک درستی از تکنولوژی ساخت این منزل ها نداریم و فقط خشت را می شناسیم. اگر بنا باشد منزل را مثل گذشتگان بسازیم با کوچکترین زلزله از هم خواهد پاشید و مجبوریم چهار ستونش را آهنی کنیم. بنابراین نه امن است و نه آن چیزی است که در گذشته بوده.»

او اینها را می گوید و ابراز امیدواری می کند که با جهانی شدن یزد کارشناسان و معماران بالاخره از شیوه ساخت منزل های خشتی و گلی سر در بیاورند.

به گفته این فعال میراث فرهنگی یزد دغدغه ساکنان بافت تاریخی حفظ ایمنی، مرمت و نگهداری، خدمات شهری، نیاز به امنیت در بافت تاریخی، مسئله فاضلاب، گازرسانی، روشنایی، پارکینگ و فضای سبز هست. او اعتقاد است در این میان مدیران شهری درک صحیحی از این اتفاق ندارند. بعضی از اعضای شورای شهر پیش از این مخالف ثبت جهانی بودند و می گفتند جلوی ساخت وساز را می گیرد.

خوشحالی مردم از جهانی شدن

جهانی شدن یزد در میراث یونسکو دیروز در میان یزدی ها تصویر العمل هایی خوبی داشت؛ خیلی ها از این عنوان خوشحال شدند و در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … از این اتفاق نوشتند. «الناز زنجیرچی»، فعال گردشگری استان یزد دراین باره به «شهروند» می گوید: «به جز فعالان گردشگری و دوستداران میراث فرهنگی، قشرهای دیگر هم از ثبت یزد در فهرست یونسکو خوشحال شده است اند. بازتاب این اتفاق در بین مردم خیلی مثبت بوده، آنها خوشحالند و در اینترنت راجع به شهرشان می نویسند. شاید خیلی از فایده های ثبت جهانی باخبر نباشند ولی اصل خبر به خصوص جهت آنها که در بافت تاریخی زندگی می کنند، خوشایند بوده است.»

او ادامه می دهد: «من فکر می کردم مردم یزد که اغلب درونگرا هستند، چندان خوششان نیاید که رفت وآمد توریست ها در شهرشان اوج بگیرد ولی دراین چندساله دیده ام که در دیدار توریست ها از بافت تاریخی یکی از مهمترین نقاط قوت مردم هستند؛ مردمی خوش برخورد و خونگرم که شاید زبان انگلیسی بلد نباشند ولی دست کم به گردشگران لبخند می زنند.»

اخبار فرهنگی – شهروند

واژه های کلیدی: تاریخی | پرونده | یونسکو | گردشگری | ثبت جهانی | اخبار فرهنگی | میراث فرهنگی | میراث فرهنگی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs